sobota, 18 czerwca 2016

Dziewanna fioletowa wciąż występuje na Płaskowyżu Głubczyckim!


Od mojej ostatniej wizyty na stanowisku dziewanny fioletowej (Verbascum phoeniceum) w ok. Lubotynia na Płaskowyżu Głubczyckim minęło już 14 lat, postanowiłem zatem sprawdzić jak to wygląda obecnie. Początkowo nie wyglądało to zachęcająco, murawa (po jakimś projekcie unijnym) wyraźnie została ,,opuszczona", a to jak wiadomo grozi szybkim zarastaniem i końcem gatunków kserotermicznych... 



Na szczęście po chwili udało się odnaleźć ten gatunek - w sumie kilkanaście okazów!


                                     Dziewanna fioletowa (Verbascum phoeniceum), ok. Lubotynia




Płaskowyż Głubczycki to jedyne miejsce występowania tego gatunku w województwie, dlatego też dziewanna fioletowa ma status gatunku zagrożonego wymarciem na Opolszczyźnie. Co ciekawe stanowisko koło Lubotynia jest znane od ponad 100 lat, gdyż pierwsze notowania podawał już T.Schube w 1903 r. (Katscher: Liptiner Schredenschanze). Następnie literatura botaniczna odnotowuje ten gatunek w roku 1914 (T.Schube), 1965 (A.Sendek), 2000 (A.Nowak) i 2002 (M.Buchalik).

ps)
Oczywiście dziewanna fioletowa jest znana przede wszystkim z rezerwatu Gipsowa Góra k. Kietrza (pierwsze znane notowanie do jakiego dotarłem jest z roku 1827!). Czy tam jeszcze występuje? Nie jest to wcale takie oczywiste, bo niestety sytuacja rezerwatu jest dramatyczna: